15.05.2023
Zgłoszenia 2023 uruchomione, serdecznie zapraszamy do udziału.
03.05.2023
PYTANIE 4 (maj):
Kargul i Pawlak to słynni bohaterowie trylogii filmowej Sami swoi (1967) Nie ma mocnych (1974) i Kochaj albo rzuć (1977).
PYTANIE:
Z jaką miejscowością na Roztoczu powiązane są te postacie?.
Odpowiedzi należy przesyłać do końca maja br. na maila: maratony@home.pl

08.04.2023
PYTANIE 3 (kwiecień):
Roztocze to kraina w południowo wschodniej Polsce, którą tworzy mocno wypiętrzony wał wzniesień, szerokości 10–35 km i długości około 185 km,
przebiegający z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa na Ukrainie. Najwyższe wzniesienie Roztocza osiąga 414 m i znajduje się poza granicami Polski.
PYTANIE:
Jak nazywają się 2 szczyty leżące tuż obok siebie i mające podobne nazwy, z których jeden jest najwyższym wzniesieniem w polskiej części Roztocza, a drugi najwyższym wzniesieniem województwa lubelskiego.
Odpowiedzi należy przesyłać do końca kwietnia br. na maila: maratony@home.pl

06.03.2023
PYTANIE 2 (marzec):
Po podziale Polski w roku 1939 pomiędzy III Rzeszę a Związek Sowiecki (Pakt Ribbentrop - Mołotow) rozpoczęto budowę systemu sowieckich fortyfikacji tzw. Linii Młotowa,
ciągnących się na długości ok. 1050 km wzdłuż całej linii demarkacyjnej z Niemcami od Kłajpedy nad Bałtykiem aż po granicę z Węgrami w Karpatach.
Fragment Linii Mołotowa zobaczycie podczas Grassora 2023.
Przedsięwzięcie było ogromne - plan zakładał budowę w latach 1940–1941 łącznie aż 5807 schronów bojowych w 13 rejonach umocnionych.
Stosowane przez Rosjan rozwiązania konstrukcyjne i dotyczące uzbrojenia były na tamte czasy bardzo nowoczesne i przyczyniły się do rozwoju sztuki fortyfikacji.
Jednak budowa tak skomplikowanej fortyfikacji stałej w tej skali i w tak krótkim czasie była praktycznie niemożliwa.
PYTANIE:
Ile schronów bojowych na Linii Mołotowa udało się zbudować Rosjanom do ataku III Rzeszy czyli do 21 czerwca 1941 roku?
Odpowiedzi należy przesyłać do końca marca br. na maila: maratony@home.pl


07.02.2023
Serdecznie zapraszamy do udziału w XVI edycji Rajdu Grassor 300 na dystansie 300km, który odbędzie się w dniach 24-25 czerwca.
W tym roku budowniczym trasy będzie Wojciech Hołdakowski, który zaprasza na Roztocze do Puszczy Solskiej, Południowo Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego,
Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i w okolice Roztoczańskiego Parku Narodowego. Baza zlokalizowana będzie w ośrodku wypoczynkowym Roztoczanka w miejscowości Susiec.
Dla uczestników rajdu przygotowaliśmy konkurs, którego nagrodą jest darmowe wpisowe. Konkurs składać się będzie z 5 pytań publikowanych raz w miesiącu. Liczy się każda poprawnie udzielona odpowiedź.
Im więcej przesłanych odpowiedzi, tym więcej losów w konkursie.
PYTANIE 1 (luty):
Jedne z najciekawszych zabytkowych obiektów które można podziwiać na Roztoczu to cerkwie. Najstarsza z nich (murowana) znajduje się w Szczebrzeszynie (wiadomo, tam gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie) i jest najstarszą cerkwią prawosławną na terenie Polski (1563).
Jednak na szczególną uwagę zasługują prawdziwe perły architektury - cerkwie drewniane.
Dwie z tych zlokalizowanych na Roztoczu mieszczą się w pierwszej piątce najstarszych drewnianych cerkwi prawosławnych w Polsce.
PYTANIE:
O jakie cerkwie chodzi - w jakich miejscowościach się znajdują?
Odpowiedzi należy przesyłać do końca lutego br. na maila: maratony@home.pl

|